WRÓĆ DO ZNALEZIONE

Gary Keller, Jedna rzecz, skupienie, zaangażowanie, relacje, motywacja

WRÓĆ DO ZNALEZIONE

Podręczna w rozmiarze, jak i przekazie

Książka, a la książeczka. Może nawet być nazwana podręcznym poradnikiem. Choć nie kieszonkowym. To jedna z tych pozycji dość często przeze mnie przywoływanych na różnych szkoleniach, warsztatach, jak i prywatnie w rozmowach. Główna myśl przewijająca się przez wszystkie strony została oddana w tytule, czyli dotyczy wartości skupienia swojej uwagi na robieniu jednej, konkretnej rzeczy zarówno gdy realizujemy zadania w biurze, dotyczące osobistych wyzwań, a także choćby w obsłudze klienta.

Rzecz o priorytecie

Przywołuje w tym zakresie skrzywione patrzenie na słowo „priorytety” > priorytet może być tylko jeden. Chodzi o zachowanie czystości językowej i sensowności pojęć, którymi posługujemy się na co dzień. Tak, jak nie ma „autentycznych faktów”, „zabijania na śmierć” bądź „cofania się do tyłu”, tak samo wątpliwe może być używanie „priorytetów”. Jak się bowiem okazuje łacińskie „prior” oznaczające „pierwszy” występowało od czternastego wieku jedynie w liczbie pojedynczej. Prawdą jest, że w XX w. mowa potoczna zdegradowała znaczenie tego słowa do postaci ogólniejszej. Czy słusznie się stało? Ktoś mógłby powiedzieć: „Cóż, życie…!”. Natomiast ktoś z Poznania by rzekł: „Cóż, życie... Tej!”.

Skupienie rzecz ważna

Jakkolwiek, idea skupiania się na tym, co powinno się robić, a nie można zrobić, doskonale została ujęta w stwierdzeniu, aby „robić wszystko co właściwe, a nie właściwie wszystko”. Gary Keller powołując się na badania, a także doświadczenia własne poddaje w wątpliwość gloryfikowanie wielozadaniowości, z czym często mamy ciągle do czynienia w wielu przedsiębiorstwach. Wystarczy zresztą zerknąć na ogłoszenia pracy, w których sztampowo powtarzane są oczekiwane od kandydatów umiejętności, na które składa się „znajomość języka obcego (najlepiej dwóch), umiejętność pracy w zespole, skoncentrowania na celach, radzenia sobie ze stresem i wielozadaniowość”. Jakże to proste. Do napisania. Jak się ma do tego życie? To osobna historia.

W książce można odnaleźć wiele ciekawych sugestii dotyczących tego, jak pracować nad balansem pomiędzy życiem firmowym, a prywatnym > tu Keller mógłby się obruszyć, gdyż wskazuje na lepsze podejście niż szukanie „równowagi”, gdyż przekonuje do czegoś co nazywa „przeciwważeniem”.

Wracając do skupiania się na konkretnych sprawach i robieniu rzeczy właściwych, poświęcając im należytą uwagę, z mojego punktu widzenia w tej książce pojawiają się też istotne zagadnienia, które przenieść można na procesy związane z obsługą klienta. Chodzi bowiem o poświęcanie właściwej uwagi osobom, z którymi rozmawiamy, przebywamy, ale też pracujemy. Jeżeli nie będziemy uważnymi obserwatorami, słuchaczami, co chwilę będzie nas coś rozpraszać, będziemy zerkać w telefon, przerywać, to „może się okazać, że więcej czasu zmarnowaliśmy na przestawianie się z jednej rozmowy na inną, niż poświęciliśmy na pełne zaangażowane w konkretną sprawę. Stąd zaś już tylko krok do zrujnowania relacji z innymi”.

Jesteśmy tymi, którymi się otaczamy

Wolumin ten zwraca również uwagę na istotność ludzi, którzy nas otaczają, a także to, jaki wywierają na nas wpływ. Między innymi ze względu na świadome przebywanie ze sobą, skupienie na sobie, na tym co mówimy, jak się zachowujemy gdy mówimy bądź słuchamy. Autor podkreśla, że sukcesu podobno nie odnosi się w pojedynkę. Każdy ma swojego mentora, mistrza, nauczyciela, wzór do naśladowania. Przykładowo Walt Disney miał brata Roya, bez pomocy którego Walt nie dostałby pracy w studiu graficznym. Nie wiadomo, czy Albert Einstein tak bardzo wgryzłby się w wieku 10 lat w meandra matematyki, fizyki i filozofii, gdyby przez sześć lat, co tydzień nie wpadał do jego rodziców na obiad Max Talmud, który wciągał go w dyskusje na wspomniane tematy. Życie z innymi, w odpowiednich relacjach, budując te relacje świadomie w umiejętny sposób ma ogromne znaczenie i wpływ zarówno na innych, jak i nas samych. W życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zachowując przy tym jednocześnie stosowny balans. Upsssss... Przepraszam… Stosując przemyślane przeciwważenie.

Copyright © 2024-2025 All rights reserved

Kontakt